Jak zbiorniki na wodę deszczową wpływają na zrównoważony rozwój miast?

Jak zbiorniki na wodę deszczową wpływają na zrównoważony rozwój miast?

Z roku na rok zmniejsza się ilość wody pitnej, ale też ilość wody użytkowej. Jednocześnie procesy produkcyjne, ale i hodowla zwierząt znacząco uszczuplają zasoby, dlatego też warto zadbać o zrównoważony rozwój z poszanowaniem natury. Dziś zastanowimy się, jak zbiorniki na deszczówkę wpływają na rozwój miast.

Czy zbiorniki na deszczówkę są niezbędne?

Na pewno wykorzystanie zbiorników na deszczówkę jest niezbędne nie tylko w domach prywatnych, ale też w budynkach użytku publicznego. Wykorzystanie zbiorników na wodę deszczową w miejskich obszarach niesie ze sobą korzyści ekologiczne, a także ekonomiczne. Warto przytoczyć przykład stanu Kalifornia, który zmagał się z suszami i to do tego stopnia, że włodarze nakazali ograniczenie zużycia wody. Obecnie mieszkańcy mają całkowity zakaz podlewania swoich ogródków wodą z instalacji wodno-kanalizacyjnej. Doszło nawet do tego, że mieszkańcy zaczęli stosować sztuczną trawę. Na szczęście w Polsce można jeszcze podjąć działania, które pozwolą na naprawdę dużą oszczędność. Średnia wartość opadów w ciągu roku wynosi ok. 600 mm/m2. Stosując odpowiednie zbiorniki na deszczówkę można zebrać nawet 100 m3 wody w ciągu roku i dotyczy to każdego mieszkańca. Przekłada się to na ponad 12% oszczędność, a więc tyle wody można odzyskać.

Jak stworzyć odporną na zmiany klimatyczne przestrzeń miejską?

Chyba nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że zmiany klimatyczne postępują. Rzeczywiście z roku na rok temperatura jest coraz wyższa, zaś ilość opadów zmalała o ok. 2%. Jednocześnie pojawiają się coraz większe nawałnice, dlatego jak najszybciej trzeba podjąć działanie, które pozwoli odwrócić zmiany klimatyczne. Jeszcze do niedawna sądzono, że wybetonowanie powierzchni miasta przyniesie naprawdę duże korzyści, jednak okazało się, że temperatura w tych miejscach niejednokrotnie wynosi nawet 60 stopni Celsjusza, gdyż beton naprawdę szybko się nagrzewa. Obecnie odwraca się ten trend, usuwając go i sadząc rośliny. Jednak one wymagają podlewania. Zbiorniki na wodę deszczową mogą być więc świetnym rozwiązaniem, gdyż dzięki nim można zaoszczędzić wiele litrów wody, która następnie może być przeznaczona do podlewania miejskiej roślinności. Zatem nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni stosować zbiorniki na wodę deszczową, bo dotyczy to również wszelkich budynków znajdujących się na terenie miasta. Obecnie dostępne są naprawdę nowoczesne zbiorniki na wodę deszczową. Można wybrać taki z włókniną filtrującą, ale też zamontować zbiornik na deszczówkę o pojemności 5000 l. Ciekawym rozwiązaniem jest studnia chłonna typu deszczówka, którą umieszcza się w ziemi. Płaskie zbiorniki na wodę nie zaburzają przestrzeni miejskiej, a jednocześnie spełniają swoje funkcje. Woda deszczowa może być wykorzystywana również do podlewania upraw.

Zapobieganie powodziom – jaką rolę mogą odgrywać zbiorniki na wodę deszczową?

Z roku na rok zwiększa się zużycie wody, zaś liczba opadów maleje, a jednak pojawiają się naprawdę mocne ulewy. Chyba każdy pamięta jak wielkie spustoszenie uczyniła powódź, która miała miejsce w 1997 roku. Niestety betonowanie przestrzeni miejskiej nadal może prowadzić do powodzi, gdyż woda nie jest wchłaniana przez beton. Zastosowanie w mieście, ale i na obrzeżach zbiorników retencyjnych jest wręcz wskazane. Obecnie jest ich zdecydowanie za mało, jednak to może się zmienić. Dzięki odpowiednim projektom i wykorzystaniu zbiorników retencyjnych można zabezpieczyć teren przed podtopieniami czy powodzią. Mogą mieć one dodatkowe funkcje, a mianowicie mogą odbierać deszczówkę czy służyć jako zbiornik przeciwpożarowy. Budowa zbiorników retencyjnych na swoim terenie nie wymaga pozwolenia wodno-prawnego.

Zbiorniki na wodę deszczową niezbędne w mieście i na obrzeżach

Inwestycja w zbiorniki na deszczówkę nie jest bardzo kosztowna. Dlatego tego typu produkty powinny znaleźć się tam, gdzie istnieje możliwość zbierania wody. Urzędy miasta, sklepy, banki czy też budynki firmowe powinny posiadać takie zbiorniki. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w zabetonowanych miastach, np. woda powstała na skutek ulewy nie ma gdzie odpływać, a w efekcie tworzą się zalewiska i dochodzi do podtopień. Nie zawsze jest możliwość przebudowy terenów miejskich, a więc pozbycia się betonowych elementów i zasadzenia drzew, gdyż to także wiąże się z kosztami. Pierwszym, ale jednak bardzo ważnym krokiem w stronę ekologii jest zastosowanie zbiorników na deszczówkę.

Related posts

Leave a Comment